Dodano: 28 lutego 2018r.

Tatrzańskie stawy zanieczyszczone przez turystów

Naukowcy z UWM zakończyli trwające od 2013 roku badanie stawów i potoków w Tatrzańskim Parku Narodowym. Rezultaty badań nie są najlepsze. Stawy w Tatrach są zanieczyszczone przede wszystkim przez turystów. – W wodzie pływają kanapki, plastikowe butelki, pojawiają się zakwity glonów! Jezioro ulega degradacji – mówił o Morskim Oku dr inż. Piotr Dynowski.

Morskie Oko

 

Badacze przez z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przeprowadzili pierwsze tak kompleksowa badania wód Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Celem projektu było określenie, jakie gatunki ryb żyją w stawach i potokach TPN, jaka jest ich kondycja, czym się odżywiają i do jakich wysokości n.p.m. zasiedlają potoki. Zbadano również zasięg występowania roślin wodnych.

Projekt realizowała czwórka naukowców: dr hab. Jacek Kozłowski z Katedry Biologii i Hodowli Ryb Wydziału Nauk o Środowisku, kierownik zespołu; dr inż. Krzysztof Kozłowski także z Katedry Biologii i Hodowli Ryb oraz dr inż. Anna Źróbek-Sokolnik i dr inż. Piotr Dynowski z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii. Zbadali oni m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami oraz Dolinę Pięciu Stawów.

Czarny Staw pod Rysami ma około 70 metrów głębokości, a Morskie Oko ok. 50 m głębokości, dlatego badania nie mogły się obyć bez płetwonurków.

Tatrzańskie stawy to wody typu alpejskiego, które charakteryzują się brakiem biogenów, małą ilością życia i oczywiście czystością. Ale rezultaty badań pokazują, że jest wprost przeciwnie. W Morskim Oku znaleziono rdestnicę szczeciolistną, w Małym Stawie jaskier skąpopręcikowy. Tych gatunków nie powinno tam być. W Morskim Oku roślinności wodnej jest bardzo dużo i zwiększa ona swój zasięg. Przyczynia się do tego wielka liczba turystów odwiedzających to najsłynniejsze polskie górskie jezioro.

– W wodzie pływają kanapki, plastikowe butelki, widać na wodzie plamy po kremach do opalania, pojawiają się zakwity glonów! Jezioro ulega degradacji, staje się eutroficzne – komentuje na stronach UWM dr Dynowski.

- Stawy położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powinny mieć charakter alpejski. Ich wody powinny być ubogie w materię organiczną - oligotroficzne, powinny być czyste. W wysokich górach nie ma rolnictwa, przemysłu, zabudowy mieszkalnej, a co za tym idzie nie powinno być także dopływu dużej ilości materii organicznej. Niestety, środowisko wodne jest zanieczyszczone biogenami - związkami azotu i fosforu - podkreślił w rozmowie z PAP Dynowski. Dodał, że źródłem zanieczyszczenia są przede wszystkim turyści.

Czarny Staw, Wole Oko i Zadni Staw zachowały charakter jezior alpejskich. Nie ma tam ani roślin, ani ryb, a woda jest bardzo czysta.

„Naukowcy zewidencjonowali 3 gatunki ryb: głowacza pręgopłetwego, pstrąga źródlanego i pstrąga potokowego. Najliczniejszym gatunkiem okazał się pstrąg – znaleziono go w stawach, natomiast w potokach głowacza. W Morskim Oku pstrągów było najwięcej, pstrągi odnaleziono także w 3 z 5 stawów w Dolinie Pięciu Stawów. O ile hydrofity, czyli roślinność wodna ma się w tatrzańskich stawach i potokach nieźle, o tyle kondycja ryb pozostawia wiele do życzenia. Winien temu jest niedobór pokarmu” – czytamy na stronach UWM.

– Ryby okazały się skarlałe, jednak jakoś sobie radzą. Występuje wśród nich kanibalizm, starsze osobniki zjadają ikrę lub narybek. Zaobserwowaliśmy także, zwłaszcza nad Morskim Okiem, że pstrągi nauczyły się zjadać resztki jedzenia wrzucanego do wody przez turystów, ba, nawet sami widzieliśmy takie „dokarmianie” – zaznaczył dr Dynowski.

 

Źródło: UWM, PAP, fot. Tamerlan/ Wikimedia Commons/ Domen Publiczna