Dodano: 22 listopada 2017r.

Sukces polskich inżynierów. Żagiel słoneczny z nagrodą ESA

Projekt „Golden Fleece” wygrał prestiżowy konkurs "Space Exploration Masters" organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zaproponowana przez inżynierów z firmy ABM Space, Amepox oraz z Politechniki Warszawskiej koncepcja inteligentnego żagla słonecznego mogłaby znacząco obniżyć koszty przyszłych misji eksploracyjnych.

Słoneczny żagiel

 

Nagroda w  konkursie "Space Exploration Masters" to znaczące osiągnięcie polskich inżynierów. Nagroda została przyznana w kategorii "Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu". „Golden Fleece” to koncepcja inteligentnych żagli słonecznych, które mogłyby napędzać przyszłe misje międzyplanetarne. Ich aktywna struktura mogłaby zapewnić zwiększoną wydajność oraz umożliwić częściową integrację elektroniki przyszłych statków kosmicznych z podstawą żagla.

Autorzy zaproponowali dość oryginalne rozwiązanie. Docelowa metoda produkcji zakłada powlekanie materiałami nanofazowymi ekstrahowanymi prosto z asteroid. Technologie powlekania mają zostać dostosowane do warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. To znacząco obniża koszty eksploracji kosmosu. Redukuje także masę pojazdów. Taka technologia może z powodzeniem zostać wykorzystana przez bezzałogowe sondy eksploracyjne.

Przedstawione przez Polaków rozwiązanie obecnie nie ma szans realizacji, bo zwyczajnie nie mamy takich technologii, ale jak zaznaczył w rozmowie z PAP wiceprezes ABM Space Mateusz Józefowicz, takie koncepcje są motorem rozwoju. - Jako pierwsi na świecie zaproponowaliśmy takie praktyczne zastosowanie dla surowców, które znajdują się na planetoidach. Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie – powiedział Józefowicz.

Wspólny projekt polskich inżynierów uzyskał - jak informują przedstawiciele firmy - znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. Zyskał też zainteresowanie oraz wsparcie gigantów - Airbusa i niemieckiej firmy Merck. Autorzy projektu zostali zaproszeni też do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

„Nasz laureat zajmuje się różnymi, ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej – od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbus i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom. Koncepcja inteligentnego żagla będzie rozwijana w programach akceleracyjnych w naszych firmach" – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Merck i Airbusa.

 

Źródło: Space Exploration Masters, PAP, fot. NASA