Dodano: 19 lutego 2018r.

Polska firma dostarcza urządzenie dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych

Polska firma - Astri Polska poinformowała o dostarczeniu urządzenia elektronicznego wsparcia naziemnego dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji Eurostar Neo. Docelowo, firma dostarczy 4 urządzenia dla tego programu. Łączna wartość kontraktu to ok. 5 mln PLN.

Polska firma dostarcza urządzenie dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych

 

Urządzenie dostarczone przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie podzespołów elektronicznych satelitów Eurostar Neo przed umieszczeniem na orbicie. Dla tego programu Astri Polska dostarczy dwa rodzaje urządzeń: Simulation Front End i Simulated Electrical Flight Model, po dwa egzemplarze z każdego typu. Pierwsze urządzenie dla tego programu (Simulation Front End) zostało dostarczone przez Astri Polska w marcu 2017 r. Urządzenie dostarczone w lutym br. to pierwszy Simulated Electrical Flight Model. Posłuży ono do symulacji interfejsów elektronicznych platformy satelitarnej, w szczególności komputera pokładowego i układu zarządzania zasilaniem.

– Segment walidacji naziemnej jest kluczowym elementem każdego programu kosmicznego, od którego w dużej mierze zależy powodzenie misji - powiedział Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska. – Cieszymy się, że nasze urządzenia będą stanowić istotny wkład polskiego przemysłu kosmicznego w realizację głównych europejskich programów satelitarnych – podkreślił.

Projektowanie i dostarczanie urządzeń do testowania satelitów jest jednym z kluczowych obszarów działalności Astri Polska. Oprócz EurostarNeo firma pracuje nad urządzeniami testowymi dla głównych europejskich misji satelitarnych takich jak MetOp-SG, JUICE czy Sentinel-5. Astri Polska specjalizuje się też w testowaniu odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS) przeznaczonych do zastosowania kosmicznego.

Eurostar Neo to program budowy platformy nowej generacji dla satelitów telekomunikacyjnych, realizowany w ramach programu „NeoSat” pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Nowa platforma ma być o 30 proc. tańsza w utrzymaniu w stosunku do obecnie używanych konstrukcji oraz oferować wiele większe możliwości w zakresie przenoszonego ładunku. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space. Start pierwszego satelity przewidziany jest na 2019 rok.

Astri Polska jest pierwszą polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100% przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. Dzięki zaangażowaniu w liczne projekty na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej, Astri Polska jest liderem na polskim rynku technologii kosmicznych. Firma specjalizuje się w dostarczani rozwiązań z zakresu elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych. Obecnie, w Astri Polska pracuje ok. 80 osób, głównie polskich inżynierów.

 

Źródło: Materiały prasowe, fot. Astri Polska