Dodano: 28 marca 2017r.

Pięć polskich zespołów w prestiżowych zawodach University Rover Challenge

Pięć zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 1 do 3 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z siedmiu krajów.

Łazik Hyperion zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej

 

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łaziki będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

W tym roku do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba chętnych: 82 zespoły z 13 krajów. Z powodu ogromnego zainteresowania liczbę uczestników zwiększono z 30 do 36 drużyn.

Z Polski zakwalifikowało się pięć zespołów: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego; Raptors z Uniwersytetu Łódzkiego; Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Więcej swoich drużyn w zawodach będą miały tylko Stany Zjednoczone - aż 14 drużyn oraz Bangladesz - sześć drużyn. Pięć zespołów wysyła Kanada, cztery zespoły - Indie, a po jednym Turcja i Egipt.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 

 


Źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. C.C.4.0/Michał "Aegis Maelstrom" Buczyński