Dodano: 21 grudnia 2017r.

Gdyńska firma SpaceForest zbuduje rakietę suborbitalną

SpaceForest z Gdyni zbuduje pierwszą w Polsce komercyjną rakietę suborbitalną. Firma poinformowała o złożeniu w ramach programu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wniosku o dofinansowanie rakiety suborbitalnej SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket).

Gdyńska firma SpaceForest zbuduje rakietę suborbitalną

 

Projekt pierwszej w Polsce komercyjnej rakiety suborbitalnej rusza w kwietniu 2018 roku, a pierwsze starty będą mogły odbyć się już w 2022 roku. Rakieta SIR będzie zdolna do lotów na wysokość 150 kilometrów. Będzie też mogła wynosić ładunki o masie do 50 kilogramów.

„Dziesięciometrowy kolos zapewni korzystne pod kątem kosztów warunki do badań w mikrograwitacji, niezbędne dla rodzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce. Z racji podejścia projektowego >design to cost< rakieta będzie atrakcyjna kosztowo - ma bowiem zaoferować najniższe ceny takich usług na świecie” – podała firma SpaceFOrest na swoim profilu na Facebooku.

Firma SpaceForest poinformowała również, że w październikowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ich wniosek uplasował się na najwyższym miejscu, ex aequo z pięcioma innymi wnioskami, zdobywając 21 na 23 możliwe do zdobycia punkty.

Idąc śladem SpaceX, SpaceForest również chce stworzyć rakietę wielokrotnego użytku. „Stawiamy przede wszystkim na bezpieczne odzyskiwanie całej rakiety, zarówno części silnikowej jak i ładunkowej” czytamy na profilu społecznościowym firmy. SIR ma być wyposażony w system kontroli i sterowania lotu oraz sterowany spadochron główny pozwalający na wylądowanie na zdefiniowanym obszarze.

„Wierzymy, że dzięki cechom rakiety SIR możliwe będzie przeprowadzanie lotów w Polsce nad wodami Bałtyku. Liczymy tu na wsparcie instytucji państwowych w ramach koordynacji działań przyszłego >polskiego kosmodromu<” – przyznali przedstawiciele SpaceForest.

Rakieta SIR ma być napędzana hybrydowym silnikiem rakietowym, gdzie paliwem jest parafina modyfikowana, a utleniaczem podtlenek azotu.

Firma SpaceForest została powołana do życia w 2012 roku, w wyniku oddzielenia się działu R & D od macierzystej firmy Telemobile Electronics. Z firmą Telemobile Electronics na powrót połączyła się w 2017 roku. Firma rozwija i komercjalizuje nowe technologie specjalizując się w technikach mikrofalowych, sztucznej inteligencji oraz technologiach elektronicznych i rakietowych.

 

Źródło: SpaceForest, fot. SpaceForest via Facebook