Dodano: 04 stycznia 2018r.

Ziemia i Księżyc z odległości pięciu milionów kilometrów

Podczas podróży do planetoidy Bennu sonda OSIRIS-REx należąca do NASA wykonała fascynującą fotografię Ziemi i Księżyca z odległości ponad pięciu milionów kilometrów.

Zdjęcie Ziemi i Księżyca wykonane przez sondę OSIRIS-REx

 

Zdjęcie zostało stworzone poprzez połączenie trzech różnych obrazów o różnych długościach fal. Dodatkowo Księżyc został nieco rozjaśniony, by był bardziej widoczny na fotografii. Sonda zarejestrowała obrazy 2 października ubiegłego roku, ale NASA dopiero teraz opublikowała zapierającą dech w piersiach fotografię.

Na zdjęciu Ziemię i Księżyc dzieli odległość około 390 tysięcy kilometrów. Fotografia została wykonana za pomocą instrumentu MapCam zainstalowanego na pokładzie sondy od dziennej strony Ziemi, dlatego nie widać na niej żadnych gwiazd.

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona z Ziemi 8 września 2016 roku, ale aby uzyskać odpowiednią prędkość musiała skorzystać z asysty grawitacyjnej Ziemi.


Fot. NASA/Goddard/University of Arizona


Do spotkania z planetoidą Bennu dojedzie w sierpniu przyszłego roku w odległości około 320 milionów kilometrów od Ziemi. W sumie sonda pokona 7,2 miliarda kilometrów, by dotrzeć do celu.

OSIRIS-REx ma za zadanie pobrać próbki z asteroidy Bennu i powrócić z nimi na Ziemię. Bogata w węgiel asteroida może zawierać materiały organiczne, które mogą odpowiedzieć na najbardziej fundamentalne pytania, zwłaszcza, że obiekt ten ma ponad 4 miliardy lat, czyli pochodzi z czasów, kiedy nasz Układ Słoneczny dopiero się tworzył.

Planetoida Bennu została odkryta w 1999 roku. Jest zaliczana do tzw. grupy Apolla – to grupa obiektów krążących po orbitach przecinających ziemską orbitę. Obecnie znamy 8316 planetoid należących do tej grupy. Według obliczeń, w latach 2169-2199 Bennu ośmiokrotnie zbliży się do naszej planety, jednak prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie. Planetoida wzięła swoją nazwę od świętego ptaka z mitologii egipskiej.
 


Masę planetoidy szacuje się na około 85 milionów ton, a średnicę na około 500 metrów. NASA chce pobrać co najmniej 60 gramów próbek, ale badacze są przygotowani na ponad 2 kilogramy. Plan zakłada, że OSIRIS-Rex po dotarciu do Bennu przez dwa lata będzie okrążał obiekt i sporządzał dokładną jego mapę oraz wykonywał niezbędne badania. Po tych działaniach sonda zbliży się do Bennu w najdogodniejsze miejsce i wysięgnikiem pobierze próbki. Ze specjalnej dyszy wypuści azot pod dużym ciśnieniem, który rozpyli znajdujący się na planetoidzie pył, po czym drobinki gruntu zostaną wessane na pokład sondy.

 

Źródło i fot.: NASA