Dodano: 09 listopada 2017r.

Po raz pierwszy zaobserwowano organiczne molekuły w innej galaktyce

Astronomowie odkryli bogaty zasób organicznych molekuł w sercu galaktyki NGC 253. To pierwszy raz, gdy organiczne cząstki zostały wykryte w innej galaktyce.

Galaktyka NGC 253 w konstelacji Rzeźbiarza

 

Niezwykle szczegółowych obserwacji dokonano dzięki obserwatorium ALMA. Spośród ośmiu masywnych obłoków gazów i pyłów zidentyfikowanych w centrum galaktyki NGC 253, jeden wykazuje bardzo złożony skład chemiczny. Badacze wykryli w nim 19 różnych cząsteczek organicznych - niezwykłe bogactwo, którego nie widziano wcześniej poza Drogą Mleczną.

Galaktyka NGC 253 znajduje się w kierunku konstelacji Rzeźbiarza w odległości ponad 11 milionów lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. To galaktyka gwiazdotwórcza zwana również Srebrną Monetą.

- Dane uzyskanie dzięki obserwatorium ALMA są wypełnione sygnałami różnych molekuł - napisał w oświadczeniu główny autor artykułu opublikowanego na łamach Astrophysical Journal - Ryo Ando z Uniwersytetu w Tokio. - To jest jak las molekuł – dodał naukowiec.

- Dzięki niespotykanej rozdzielczości i czułości obserwatorium ALMA mogliśmy zobaczyć szczegółową strukturę obłoków. Choć obłoki gazowe różnią się od siebie pod względem składu chemicznego, to są podobne pod względem masy i rozmiarów – wyjaśnił Ando.

Różne cząsteczki emitują fale radiowe o różnych częstotliwościach. Korzystając z tej właściwości zespół astronomów zbadał skład chemiczny odległych obłoków dokładnie analizując sygnały radiowe. Wśród zidentyfikowanych molekuł są m.in.: formaldehyd, cyjanowodór, metanol, kwas octowy oraz wiele innych.


Fot. ESO/J. Emerson/VISTA, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Wspomniane wcześniej przez autora publikacji „lasy molekularne” znajdowano już w naszej Drodze Mlecznej, ale jest to pierwszy przykład poza naszą galaktyką. Liczba obserwowanych sygnałów chemicznych różni się między odkrytymi obłokami, co sugeruje, że chociaż znajdują się one blisko siebie, mogły ewoluować na różne sposoby.

Zgromadzenie i ewolucja tych chmur może być bardzo ważna dla zrozumienia ewolucji galaktyk jako całości. Badacze mają nadzieję, że studiując Galaktykę Rzeźbiarza będą mogli dowiedzieć się, co dzieje się w wielu galaktykach gwiazdotwórczych, które zaobserwowaliśmy w całym Wszechświecie.

 

 

Źródło: ALMA, fot. CC BY 3.0/ ESO/J. Emerson/VISTA/ Wikimedia Commons