Dodano: 25 stycznia 2017r.

Wyłoniono finalistów w Google Lunar X Prize

Pięć zespołów zakwalifikowało się do finału konkursu Google Lunar X Prize, w którym główną nagrodą jest 20 milionów dolarów. Żeby zgarnąć nagrodę, trzeba do końca tego roku wylądować na Księżycu.

Księżyc


Konkurs organizowany jest przez fundację X PRIZE Fundation, a głównym sponsorem jest firma Google. Warunkiem konkursu jest lądowanie na Księżycu do końca 2017 roku, przebycie dystansu 500 metrów oraz wykonanie i przesłanie na Ziemię wysokiej jakości zdjęć i filmów z przedsięwzięcia.

Pierwsza nagroda Google Lunar X Prize to 20 milionów dolarów. Drugie miejsce premiowane jest kwotą 5 milionów dolarów. Dodatkowo są także przewidziane nagrody pieniężne za odwiedzenie miejsca lądowania misji Apollo lub znalezienie wody na Księżycu. Konkurs został ogłoszony w 2007 roku.

Do finału zakwalifikowało się pięć zespołów.

Hakuto

Japoński zespół, który zaprojektował łazika o nazwie Moonraker.

Moon Express

Wśród finalistów jest także amerykańska firma Moon Express. Ta firma wyróżnia się od pozostałych finalistów. Szefowie przedsiębiorstwa niezależnie od tego, czy wygrają zawody, zamierzają w przyszłości stworzyć na Księżycu bazę wydobywczą znajdujących się tam zasobów naturalnych. Samego naszego satelitę nazywają ósmym kontynentem. Firma zebrała już od darczyńców 45 milionów dolarów.

 

SpaceIL

Izraelska firma SpaceIL z siedzibą w Tel Awiwie zaprojektowała łazik o nazwie Hooper. W założeniu ma on wylądować na Księżycu, ale nie będzie po nim jeździł lecz latał nad jego powierzchnią.

Fot. SpaceIl

Fot. SpaceIl

Synergy Moon

Synergy Moon zamierza wysłać na Księżyc swojego łazika za pomocą rakiety własnej konstrukcji. Rakieta nazywa się Neptune 8, ale poza nazwą nic więcej o niej nie wiadomo. Na poniższym nagraniu można zobaczyć testy tej rakiety.

 

Team Indus

Do finału dostał się też zespół Team Indus. Zespół ten zamierza wylądować na Księżycu przy pomocy rakiety indyjskiej agencji kosmicznej (Indian Space Research Organisation).

teamindus



Źródło: sciencealert.com,