Dodano: 03 lutego 2017r.

Wyjątkowe zdjęcie polarnej czapy lodowej Marsa

ESA opublikowała przepiękne zdjęcie bieguna Czerwonej Planety. Czapa lodowa Marsa pokazana na fotografii została złożona z 32 zdjęć wykonanych w latach 2004-2010.

Czapa polarna na północnym biegunie marsa


Fotografia udostępniona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) pokazuje fantastyczny krajobraz północnego bieguna Czerwonej Planety. Czapa lodowa Marsa uwidoczniona na niej poprzecinana jest głębokimi kanionami układającymi się w spiralę. Zdjęcie obejmuje powierzchnię około miliona kilometrów kwadratowych.

Pokrywa lodowa na biegunie północnym Czerwonej Planety jest stałym elementem marsjańskiego krajobrazu. Czapa polarna Marsa tym różni się od ziemskiej, że składa się z zamarzniętej wody z dodatkiem dwutlenku węgla. W sezonie zimowym Czerwonej Planety dwutlenek węgla dodaje około metra grubości lodowej strukturze. Podczas marsjańskiego lata CO2 uwalniany jest do atmosfery.

Fot. ESA

Fot. ESA

Charakterystycznym elementem lodowej spirali jest przecinający strukturę niemal na pół kanion Chasma Boreale (widoczny na zdjęciu powyżej). Jego długość wynosi około 560 kilometrów. Głęboki jest na około dwa kilometry. Spiralna struktura została utworzona przez silne wiatry.

Sama czapa lodowa Marsa składa się z wielu warstw lodu i pyłu i stanowi swoistą kronikę historii planety.

Zdjęcie wykonała sonda Mars Express, która od czerwca 2003 roku znajduje się na orbicie Marsa. Jej zadaniem jest sporządzenie mapy topograficznej planety przy pomocy kamery wysokiej rozdzielczości. Sonda bada też atmosferę Czerwonej Planety, jej skład oraz cyrkulację.

 

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna