Dodano: 24 listopada 2016r.

W przeszłości istniało życie na Marsie?

Badacze na zdjęciach Marsa zauważyli podobieństwa tamtejszych struktur do osadów krzemionkowych na naszej planecie. Może być to dowód, że kiedyś mogło istnieć życie na Marsie.

Planeta Mars

 

Na zdjęciach wykonanych dziewięć lat temu na Marsie przez łazik Spirit zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie zauważył zaskakujące podobieństwa struktur marsjańskich do osadów krzemionkowych na Ziemi. Naukowcy uważają, że może być to dowód na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.

Struktury znane z naszej plany łazik Spirit sfotografował w rejonie płaskowyżu Home Plate. Osady krzemionkowe zawierają skamieliny mikroorganizmów. Badacze z Arizony podobne struktury do uwiecznionych na zdjęciach z Marsa znaleźli w Chile w miejscu zwanym El Tatio – to pole gejzerów w Andach położone na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza.

Naukowcy zauważyli, że takie osady krzemionkowe powstają dzięki kombinacji biologicznych i nie-biologicznych procesów. Osady z gorących źródeł tworzone są przy pomocy mikroorganizmów.

- Fakt, że bakterie odgrywają rolę w produkcji specyficznych struktur krzemionkowych na El Tatio podnosi możliwość, że marsjańskie struktury krzemionkowe powstały w podobny sposób. Innymi słowy struktury te mogły powstać przy pomocy organizmów, które żyły w przeszłości – powiedział Steve Ruff, jeden z członków zespołu z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie.

Podobna hipoteza powstała już wcześniej, gdy Spirit przesłał fotografie na Ziemie, jednak dzięki tegorocznym badaniom zyskała ona na wiarygodności. El Tatio jest obszarem aktywnym geotermalnie, gdzie warunki są zbliżone do tych Marjańskich. Temperatury w nocy spadające poniżej zera, rzadkie, suche powietrze i obfitość światła ultrafioletowego.

Badacze nie wykluczają jednak możliwości, że osady krzemionkowe powstały bez udziału mikroorganizmów, zwracają jednak uwagę na zaskakujące podobieństwo struktur ziemskich do tych sfotografowanych na Czerwonej Planecie.

Osady krzemionkowe. Po lewej Mars, po prawej Ziemia. Fot Arizona State University

Osady krzemionkowe. Po lewej Mars, po prawej Ziemia. Fot Arizona State University


Łazik Spirit został wycofany z użytku. NASA uważa, że pojazd przeszedł w stan hibernacji ze względu na niski poziom energii. W 2011 roku Centrum Lotów zrezygnowało z prób kontaktu z łazikiem Spirit.

 

Źródło: asu.edu, sciencealert.com, fot. GooKingSword/Pixabay