Dodano: 26 września 2016r.

W Chinach otwarto FAST - największy radioteleskop na świecie

Największy radioteleskop na świecie - FAST został oddany do użytku w górzystym regionie południowo-zachodnich Chin. Czasza teleskopu ma średnicę 500 metrów i jest większa o 195 metrów od dotychczas największego tego typu obserwatorium w Arecibo w Portoryko.

Radioteleskop FAST

 

Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST), bo tak nazywa się nowy największy radioteleskop, będzie przeczesywał przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu fal grawitacyjnych, naturalnego wodoru w Drodze Mlecznej, nowych pulsarów oraz życia pozaziemskiego.

Budowa największego radioteleskopu rozpoczęła się w 2011 roku. Na ten cel władze Państwa Środka przeznaczyły 108 milionów dolarów. Konstrukcja składa się z 4450 trójkątnych paneli wykonanych z aluminium. Ich łączna waga oscyluj w okolicach 11 tysięcy ton.

To kolejny duży krok Chin w podboju kosmosu. Kilka dni temu Państwo Środka wystrzeliło już drugi moduł orbitalny Tiangong-2, który ma być fundamentem pod budowę stałej stacji orbitalnej. Choć poza sukcesami należy też odnotować spore wpadki. Pierwszy moduł orbitalny Tiangong-1 sprawił spore problemy Chińczykom, którzy stracili nad nim kontrolę. Teraz oczekuje się upadku modułu na Ziemię, niestety nikt nie wie gdzie.

Podczas pracy radioteleskopu FAST, wymagana jest cisza radiowa w promieniu pięciu kilometrów. By to się udało rząd chiński zdecydował się przesiedlić około osiem tysięcy osób z terenów okalających radioteleskop.

 

Źródło: phys.org, xinhuanet.com. Fot. Chinese Academy of Science