Dodano: 05 maja 2017r.

System planetarny podobny do naszego Układu Słonecznego z czasów młodości

Naukowcy z Iowa State University potwierdzili, że system planetarny wokół gwiazdy Epsilon Eridani zawiera oddzielne pasy planetoid podobne do naszego Układu Słonecznego. Według badaczy, przypomina nasz układ w czasach jego młodości.

Proces formowania się planet

 

Gwiazda Epsilon Eridani zwana też Ran jest dużo młodsza od naszego słońca i znajduje się w odległości nieco ponad 10 lat świetlnych od nas. Ran jest dziesiątą pod względem odległości gwiazdą najbliższą naszemu Układowi Słonecznemu, ale drugą (po Proxima Centauri), która posiada planety.

Obecnie wiemy o istnieniu dwóch. Pierwsza została odkryta w 2000 roku i została nazwana AEgir – to gazowy olbrzym posiadający masę około trzy razy większą od Jowisza. Druga został odkryta w 2002 roku i także jest gazowym olbrzymem, ale mniejszym od koleżanki.

Układ Epsilon Eridani posiada też dwa pasy planetoid oraz zewnętrzny lodowy pierścień przypominający Pas Kuipera. To wszystko sprawia, że układ ten jest dobrym modelem wczesnych dni naszego Układu Słonecznego. Astronomowie wierzą, że może im zdradzić wiele szczegółów na temat rozwoju naszego kosmicznego podwórka.

Astronomowie z Iowa State University pod kierunkiem profesora Massimo Marengo badają ten układ od 2004 roku. W 2009 roku wykorzystali dane z Kosmicznego Teleskopu Spitzera do opisania dysku pyłu i gwiezdnego gruzu - pozostałości po powstawaniu planet i kolizji asteroid i komet. Wskazywali, że dysk zawiera oddzielne pasy planetoid, podobne do tych z naszego Układu Słonecznego. Jednak inni astronomowie kwestionowali to odkrycie.

Teraz dzięki powietrznemu obserwatorium SOFIA (Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy – Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej) badacze potwierdzili istnienie wewnętrznej oraz zewnętrznej struktury dysku.

Jak stwierdził Marengo, ich odkrycie jest ważne, ponieważ potwierdza, że Epsilon Eridani jest dobrym wzorem wczesnych dni naszego Układu Słonecznego i może dostarczyć wskazówek na temat jego ewolucji. - Gwiazda ta obejmuje system planetarny, który przechodzi obecnie te same procesy, które miały miejsce w naszym Układzie Słonecznym w czasach jego młodości. To były czasy, kiedy na Księżycu powstawały kratery, Ziemia nabierała wody i kształtowały się warunki sprzyjające życiu – powiedział Marengo.

 
Źródło: Iowa State University, fot. NASA/SOFIA/Lynette Cook