Dodano: 19 grudnia 2016r.

Rosyjski łazik o napędzie atomowym i plany bazy na Księżycu

O tym, że Rosjanie zamierzają zbudować na Księżycu stałą bazę można było usłyszeć już w 2011 roku. Teraz plany nabierają rumieńców, a kluczowym elementem w tym przedsięwzięciu ma być nowy łazik.

Księżyc w pochmurną noc


Według doniesień „Russia Beyond The Headlines” Rosyjska Akademia Nauk planuje ożywić program księżycowy rozpoczęty jeszcze przez Sowietów. Plan zakłada utworzenie stałej bazy księżycowej. W tym projekcie kluczowe znaczenie będzie miał nowy rosyjski łazik.

- Nowe łaziki księżycowe będą lżejsze i będą w nich zastosowane lepsze rozwiązanie technologiczne - powiedział Ivan Moiseew, dyrektor Instytutu Polityki Kosmicznej. - Będą kontynuować badania rozpoczęte przez Sowietów. Budowa bazy księżycowej jest kolejnym etapem rozwoju po wybudowaniu ISS – dodał.

W pracach wezmą udział firmy i instytucje, które po części tworzyły sowiecki program lotów kosmicznych. Przedsięwzięciem będzie kierował Roskosmos.

Choć „Russia Beyond The Headlines” nie podaje szczegółów dotyczących budowy łazika księżycowego, to rąbka tajemnicy uchyla portal pravda.ru. Według ich informacji, Rosja pracuje nad budową łazika o napędzie atomowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazik mógłby eksplorować tzw. ciemną stronę Księżyca, czyli obszar odwróconej od Ziemi półkuli Księżyca. Maszyna miałaby też zdecydowanie większy zasięg i nie byłaby aż tak uzależniona od światła słonecznego niezbędnego do działania sprzętów na baterie słoneczne.

Do tego łazik z napędem atomowym byłby małym, samowystarczalnym laboratorium. Miałby niezbędną energię do przeprowadzenia wielu badań. Mógłby także przewozić ładunki a może i ludzi.

Budowę stacji księżycowej mają poprzedzić loty sond, które będą starały się zlokalizować wodę oraz najlepsze miejsce pod budowę bazy. Nawet jeśli woda nie zostanie znaleziona, a byłaby dużym ułatwieniem, choćby dla potrzeb astronautów, ale też do produkcji paliwa czy upraw roślin, to i tak Rosjanie zdecydują się na budowę bazy.

Plany zakładają wybudowanie bazy do 2030 roku. Celem budowy stacji jest przeprowadzanie badań oraz eksploracja cennych księżycowych minerałów, ale trudno nie zauważyć potencjalnych korzyści militarnych.


Źródło: rbth.com, pravdareport.com