Dodano: 17 maja 2017r.

Magnetyczny most między galaktykami odkrywa swoje tajemnice

Naukowcy odkryli dowody na istnienie pola magnetycznego, które jest związane z ogromnym międzygalaktycznym mostem łączącym naszych najbliższych galaktycznych sąsiadów. Struktura znana jako Most Magellana rozciąga się na 75 tysięcy lat świetlnych.

Wielki i mały obłok Magellana

 

Most Magellana to potężny strumień gazu rozciągający się między najbliższymi Drodze Mlecznej galaktykami – Wielkim Obłokiem Magellana (LMC) i Małym Obłokiem Magellana (SMC). Naukowcy wiedzieli o nim od dawna, jednak dopiero teraz po raz pierwszy w historii zaobserwowano jego pole magnetyczne.

- Mieliśmy wskazówki, że takie pole magnetyczne może istnieć, ale nikt tego nie zaobserwował do tej pory – powiedziała Jane Kaczmarek z Uniwersytetu w Sydney.

Nasi najbliżsi galaktyczni sąsiedzi, galaktyki LMC i SMC są oddalone odpowiednio o 160 i 200 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. To galaktyki karłowate. Można je zobaczyć na południowym niebie.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Sydney wykazał, że odkryte pole magnetyczne jest około milion razy słabsze od pola magnetycznego Ziemi. Dwie z wiodących opinii na temat jego powstania mówią, że uformowało się wewnątrz mostu zaraz po jego utworzeniu albo zostało „wyrwane” z galaktyk karłowatych podczas tworzenia struktury mostu.

Takie typy kosmicznych pól magnetycznych można obserwować pośrednio przez ich wpływ na inne struktury w kosmosie. W tym przypadku wykorzystano sygnały radiowe pochodzące od setek bardzo odległych galaktyk do wychwytywania pola magnetycznego związanego z Mostem Magellana.

Sygnały radiowe można traktować jak fale na powierzchni jeziora. Wibrują one wzdłuż określonej płaszczyzny w kosmosie. Kiedy takie sygnały radiowe przechodzą przez pole magnetyczne, płaszczyzna ta jest obracana i pozwala astronomom na pomiar siły i polaryzacji (kierunku) pola.

- Emisja radiowa z odległych galaktyk posłużyła jako tło dla źródła światła świecącego przez most. Jego pole magnetyczne zmienia polaryzację sygnału radiowego. Ta zmiana polaryzacji informuje nas o polu magnetycznym – wyjaśniła Kaczmarek.

- Ogólnie rzecz biorąc niewiele wiemy, jak wytwarzane są takie ogromne pola magnetyczne i jak wpływają na formowanie i ewolucję galaktyk. LMC i SMC są naszymi najbliższymi sąsiadami, więc zrozumienie ich ewolucji może pomóc nam zrozumieć, jak będzie ewoluowała Droga Mleczna. Zrozumienie roli, jaką odgrywają pola magnetyczne w ewolucji galaktyk i ich otoczenia jest fundamentalnym pytaniem w astronomii, na które trzeba odpowiedzieć - powiedział Kaczmarek.

 

Źródło: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, phys.org, fot. ESO/J. Colosimo