Dodano: 20 lutego 2017r.

Naukowcy przygotowują się do zrobienia zdjęcia czarnej dziury

Sieć radioteleskopów Event Horizon Telscope jest już gotowa do wykonania pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury. Bohaterką sesji będzie Sagittarius A, czarna dziura znajdując a się w centrum Drogi Mlecznej.

Czarna dziura Sgr A*


Czarne dziury są jednymi z najbardziej fascynujących obiektów we Wszechświecie. Naukowcy próbują je badać na różne sposoby, jednak dotąd nie wykonano żadnego zdjęcia czarnej dziury. To dlatego, że czarne dziury są tak masywnymi obiektami, że nawet światło nie jest w stanie uwolnić się z ramion ich grawitacji.

Badacze pierwsze zdjęcia czarnej dziury zamierzają wykonać przy pomocy sieci radioteleskopów Event Horizon Telscope (EHT). Sieć ta składa się z teleskopów rozlokowanych na całym świecie m.in. na biegunie południowym, w USA, w Chile czy we francuskich Alpach. Pierwsza sesja fotograficzne Sagitariusa A będzie wykonywana w dniach od 5 do 14 kwietnia bieżącego roku.

EHT działa przy zastosowaniu techniki znanej jako interferometria wielkobazowa. Sieć odbiorników będzie koncentrować się na falach radiowych emitowanych przez czarną dziurę Sagittarius A w tym samym czasie. By to się udało w każdym z teleskopów, który należy do EHT zainstalowano zegary atomowe.

Masa czarnej dziury Sagittarius A jest zbliżona do masy czterech milionów Słońc. Jej średnica to około 20 milionów kilometrów. Bohaterka kwietniowej sesji znajduje się 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Badacze spodziewają się zebrać ogromną ilość danych. Po wykonaniu obserwacji dane zostaną poddane analizie przez specjalny algorytm. Ze względu na obfitość danych praca ta może potrwać nawet do początku 2018 roku.

- W kwietniu zamierzamy wykonać obserwacje, które naszym zdaniem będą tak naprawdę pierwszą poważną szansą na bezpośrednie przyglądnięcie się horyzontowi zdarzeń – powiedział lider projektu Sheperd Doeleman z Harvard-Smithsonian Centre for Astrophysics.

Co naukowcy spodziewają się zobaczyć? Według symulacji komputerowych (zdjęcie poniżej) wykonanych w ubiegłym roku, oczom badaczy powinien się ukazać półksiężyc światła otaczający czarną plamę. Źródłem tego światła jest gaz i pył pożerany przez czarną dziurę. Czy tak się stanie zobaczymy wkrótce.



 
 

Źródło: BBC, sciencealert.com. Fot. NASA's Chandra X-Ray Observatory