Dodano: 31 stycznia 2018r.

Zrekonstruowano twarz nastolatki z mezolitu

Zespół szwedzkich archeologów wraz z kolegami z Uniwersytetu w Atenach zrekonstruował twarz nastolatki pochodzącej z mezolitu. Szczątki Awgi, bo tak nazwano dziewczynę, znaleziono w 1993 roku w jednej z greckich jaskiń położonej w regionie Tesalii.

Twarz kobiety sprzed 9 tys. lat

 

Wiek kości znalezionych 25 lat temu w jaskini Theopetra w Tesalii oszacowano na około 9 tysięcy lat. Jak zauważyli badacze, Awgi żyła w czasach, gdy ludzkość przechodziła z kultury ludów zbieracko-łowieckich do osiadłego, rolniczego stylu życia. Stąd jej przydomek – Awgi po grecku oznacza „świt”.

Wiek dziewczyny w chwili śmierci, w oparciu o badania próbek kości oraz zębów, oszacowano na około 15-18 lat. Badacze nie ustalili przyczyn jej śmierci. Wiadomo jedynie, że cierpiała na anemią, szkorbut oraz zapalenie stawów.

By zrekonstruować twarz nastolatki zespół składający się z neurologa, endokrynologa, ortopedy, ortodonty, radiologa i patologa z ateńskiego uniwersytetu oraz szwedzkiego archeologa-rzeźbiarza posłużył się na początek skanem czaszki, by wydrukować jej model za pomocą technologii druku 3D. Na nim oszacowano grubość tkanki i mięśni w różnych miejscach czaszki. Następnie dodano skórę oraz włosy i oczy.

Twarz, którą uzyskano za pomocą powyższych czynności wydaje się mieć surowe oblicze. Naukowcy sugerują, że taki wygląd był wspólną cechą zamierzchłych czasów. Zwracają też uwagę na wysuniętą szczękę, co według nich jest spowodowane częstym przeżuwaniem skóry zwierząt.



Naukowcy rekonstruując twarz mezolitycznej nastolatki chcieli dać ludziom wyobrażenie, jak wyglądali ludzie z tamtego okresu.

 

Źródło: Phys.org, fot.  Oscar Nilsson