Dodano: 02 marca 2017r.

Znaleziono jedne z najstarszych obrazów na świecie. Liczą sobie 38 tys. lat

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył jedne z najstarszych obrazów na świecie. Liczą sobie 38 tysięcy lat i zostały znalezione w dolinie Vézère we Francji.

Obraz z epoki kamienia


Zespół archeologów z Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii pod kierunkiem profesora Randalla White’a odkrył 16 wapiennych kamieni z wygrawerowanymi wizerunkami mamutów, żubrów, koni, dzikich krów i turów.

- Odkrycie rzuca nowe światło na wzornictwo i sztukę regionalną w całej Europie w czasie, kiedy pierwsi współcześni ludzie pojawili się na kontynencie – powiedział White.

Badacze wskazują, że starożytny przejaw sztuki został wykonany przez ludzi należących do tzw. kultury oryniackiej. Przedstawiciele tej kultury zdominowali Europę około 40 tysięcy lat temu. Kultura ta pozostawiła po sobie pierwsze ozdobne przedmioty, figurki czy malarstwo jaskiniowe. Ich ślady można znaleźć także w południowej Polsce.

Technika starożytnych artystów została porównana do pointylizmu – neoimpresjonistycznej techniki, która polega na kształtowania większego obrazu poprzez gęsto rozmieszczone kropki i kreski, które z odpowiedniego oddalenia tworzą całość obrazu. Za twórcę pointylizmu uważa się Georgesa Stuarta, ale w świetle nowych odkryć historycy sztuki mogą mieć problem. Techniki tej używali też Vincent Van Gogh czy Camille Pissarro.


Fot. Randall White


Podobne wapienne bloki z grawerunkami były znajdywane wcześniej, jednak nie w takiej ilości. Pierwsze zostały znalezione podczas wykopalisk w 1927 roku. Archeolodzy powrócili w miejsce wcześniejszych wykopalisk w 2014 roku. Ich zamiarem było znalezienie pełniejszych informacji o kulturze oryniackiej, jednak nie byli przygotowani na takie odkrycie.

Niektóre ze znalezionych wapiennych bloków są niekompletne i można się tylko domyślać, co na nich zostało przedstawione. Badacze są zachwyceni umiejętnościami artysty. Mimo że to prosta forma ekspresji zwracają oni uwagę na wprawne kontrolowanie kształtów grawerunku.

- Po przybyciu z Afryki grupa współczesnych ludzi osiedliła się w Europie Zachodniej i Środkowej prezentując szeroki wachlarz ekspresji graficznej. Sztuką z tamtych czasów można traktować jako markery tożsamości społecznej – powiedział profesor White.

 

Źródło: phys.org