Dodano: 21 lipca 2017r.

Znaleziono grobowiec Anchesenamon - żony Tutanchamona?

Archeolodzy odsłonili w Dolinie Królów nieznany wcześniej grobowiec, który uważają za ostatnie miejsce spoczynku słynnej egipskiej królowej Anchesenamon - żony Tutanchamona. Datę jej śmierci egiptolodzy oceniają na około 1323 p.n.e.

Dolina Królów

 

Za odkryciem stoi Zahi Hawass, znany z udziałów w wielu programach emitowanych na kanale Discovery Civilisation, jeden z czołowych egiptologów na świecie, który wraz ze swoim zespołem eksplorował Dolinę Królów. Odkrycia dokonano w pobliżu grobowca faraona Aj (także Ay lub Eje).

Tutanchamon jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych faraonów w historii. Panował w latach 1333-1323 p.n.e. Zmarł lub został zamordowany, badacze mają co do tego wątpliwości, w wieku 19 lat. W krótkim czasie swoich rządów poślubił Anchesenamon, swoją przyrodnią siostrę, która miała wówczas od 12 do 15 lat.. Ta urodziła Tutanchamonowi dwie martwe córki. Ciała zmumifikowanych płodów znaleziono w grobowcu Tutanchamona odkrytym w 1922 roku.

Po śmierci Tutanchamona Anchesenamon stała się żoną jego następcy – faraona Aj. Niektórzy badacze sugerują, że została do tego zmuszona, a brak choćby wzmianki o niej w grobowcu faraona Aj może świadczyć o tym, że po ślubie, dzięki któremu Aj zdobył władzę, została usunięta. Niektórzy badacze sugerują też, że Aj był jej dziadkiem. Anchesenamon była ostatnią przedstawicielką XVIII dynastii.

Grobowiec Anchesenamon nigdy nie został odnaleziony. Aż do teraz, tak przynajmniej twierdzi Hawass. Archeolog wraz z zespołem odsłonił otwory w ziemi z darami wotywnymi, jak naczynia z ceramiki, resztki żywności i inne, które były składane przed rozpoczęciem budowy grobowca. - Jesteśmy pewni, że tam jest grobowiec, ale nie wiemy na pewno, do kogo należy – przyznał w rozmowie z Live Science Hawass.

- Starożytni Egipcjanie zazwyczaj robili cztery lub pięć depozytów fundamentowych, dziur w ziemi z darami, kiedy zaczęli budowę grobowca. Do tego georadar wykrył podbudowę, która mogła być wejściem do grobowca - powiedział Hawass.

Hawass twierdzi, że grobowiec może należeć do Anchesenamon. Świadczyć o tym ma bliskość grobowca faraona Aj. Znany egiptolog przyznał, że pokieruje przyszłymi wykopaliskami, które niebawem mają się rozpocząć w miejscu odkrycia darów wotywnych.


Na zdjęciu Dolina Królów.

Źródło: Live Science, fot. Rémih/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons