Dodano: 08 lutego 2017r.

W amazońskim lesie odkryto setki geoglifów

W zachodniej Brazylii odkryto nieznane dotąd geoglify. Naukowcy twierdzą, że ponad 450 ogromnych konstrukcji zostało wykonanych około dwa tysiące lat temu.

Geoglify


Znaleziska dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo oraz z Uniwersytetu w Exeter. Ziemne konstrukcje zostały stworzone na długo przed pojawianiem się Europejczyków w Ameryce Południowej. Geoglify przez setki lat były ukryte przed naszym wzrokiem przez rosnący na tym terenie las, ale deforestacja ogromnych połaci terenów na potrzeby rolnictwa na powrót ukazała nam ziemne konstrukcje.

- Fakt, że te tereny od wieków leżały ukryte przez deszczowe lasy naprawdę kwestionuje pogląd, że amazońskie lasy to dziewicze ekosystemy – powiedziała Jennifer Watling z Uniwersytetu w Sao Paulo, które prowadziła badania.

Funkcja tych tajemniczych miejsc nie jest jasna. Wciąż zbyt mało wiemy na temat starożytnych społeczeństw zamieszkujących te tereny. Badacze uważają, że nie są to pozostałości po osiedlach, bo podczas wykopów nie znaleziono właściwie żadnych artefaktów. Struktura tych konstrukcji nie wskazuje, by były budowane w celach obronnych. Badacze uważają, że były one używane jedynie sporadycznie, być może jako miejsca rytualnych spotkań.

Struktury są rozsiane na terenie ponad 13 tysięcy kilometrów kwadratowych. Badacze twierdzą, że starożytni ludzie zamieszkujące te tereny mieli olbrzymi wpływ na krajobraz. Według nich, wycinali oni bambusowe lasy rosnące w tym terenie tworząc polany, gdzie budowano geoglify.


Fot. Jennifer Watling

Fot. Jennifer Watling


Uczeni twierdzą, że rdzenni mieszkańcy przekształcali tereny koncentrując się na cennych dla nich gatunkach drzew, takich jak palmy, tworząc coś w rodzaju starożytnego marketu użytecznych produktów leśnych. Sugeruje to niezwykła bioróżnorodność niektórych połaci terenu. Może to być pozostałość po starożytnych praktykach agroleśniczych.

- Nasze dowody, że amazońskie lasy były zarządzane przez rdzennych ludzi na długo przed kontaktem z Europejczykami, nie powinny być uzasadnieniem dla ich niszczenia, które widzimy w dzisiejszych czasach. Należy raczej podkreślić pomysłowość rdzennych mieszkańców i ich praktyki, które nie prowadziły do degradacji lasów. Pokazuje to też znaczenie ich wiedzy dla znalezienia bardziej zrównoważonych alternatyw zagospodarowania przestrzennego – stwierdziła Watling.

Watling w rozmowie z „The Telegraph” stwierdziła, że ziemne konstrukcje z amazońskich lasów przypominają Stonehenge. Rowy układające się w okrąg są podobne do tych najwcześniejszych konstrukcji ziemnych znalezionych niedaleko Stonehenge. Być może pośrodku amazońskich geoglifów stały kamienne konstrukcje.

Obecnie trwa analiza próbek gleby pobranych wewnątrz groglifów oraz poza nimi.

 

Źródło: phys.org, telegraph.co.uk