Dodano: 15 listopada 2016r.

Stephen Hawking: ludzkość nie ma przyszłości, jeśli nie ucieknie z Ziemi

Stephen Hawking – znany brytyjski fizyk teoretyczny stwierdził, że ludzkość nie przetrwa na naszej planecie kolejnych 1000 lat.

Stephen Hawking na wózku inwalidzkim


Hawking od lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu niemal całego jego ciała. Nie przeszkadza mu to jednak w aktywnym udziale w debacie publicznej nad kondycją ludzkości. Podczas ostatniego swojego wykłady na Uniwersytecie Oksfordzkim naukowiec przyznał, że ma obawy dotyczące przyszłości ludzkości.

- Największe ostatnio osiągnięcia ludzkości w kosmologii zostały dokonane w przestrzeni kosmicznej, gdzie mamy dostęp do nieprzerwanego i niezakłóconego widoku na cały Wszechświat. Musimy jednak kontynuować rozwój lotów kosmicznych dla dobra ludzkości – powiedział Hawking. – Nie sądzę, byśmy przetrwali następne 1000 lat bez ucieczki z naszej delikatnej planety. Ludzkość nie ma przyszłości, jeśli tego nie zrobi – dodał.

Według niego, nie przetrwamy na Ziemi następnych 1000 lat. Głównymi zagrożeniami, które wyliczył uczony są zagrożenia związane z nagłym pogorszeniem się sytuacji politycznej na świecie, które może doprowadzić do nagłej wojny nuklearnej, wzrastające ryzyko katastrof naturalnych, ale też śmiercionośny wirus stworzony przez człowieka, nad którym badacze stracą kontrolę. Hawking do grona zagrożeń zaliczył także to związane ze sztuczną inteligencją.

Rozwiązaniem jest rozwijanie programu kosmicznego, który może być jedynym ocaleniem dla ludzkości. Zaapelował też o większe zainteresowanie lotami kosmicznymi.

- W naszym obrazie otaczającego nas Wszechświata zmieniło się wiele przez ostatnie 50 lat i jestem szczęśliwy, że miałem w tym swój mały wkład. Fakt, że my, ludzie, do niedawna szukający cząstek elementarnych, możemy być tak blisko zrozumienia praw rządzących nami oraz otaczającym nas Wszechświatem. To wielkie osiągnięcie. Być może w przyszłości będzie zdolni używać fali grawitacyjnych do spojrzenia wstecz aż do momentu Wielkiego Wybuchu – ocenił Stephen Hawking.

 

Źródło: dailymail.co.uk