Dodano: 13 lutego 2017r.

Psy przejmują zachowania właścicieli. Głównie te negatywne

Według austriackich naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu, psy upodabniają się do swoich właścicieli, ale przede wszystkim przejmują zachowania negatywne.

Pies


To, jak zachowuje się pies, czy jest przyjazny lub może nerwowy, wynika z usposobienia jego właściciela. Tak sugerują badania, którymi kierowała doktor Iris Schoeberl. Potwierdziły one, że psy i ich właściciele wzajemnie wpływają na swoje zachowanie. Jednak ludzie wywierają zdecydowanie większy wpływ na czworonogi niż psy na ludzi, choć łagodny i spokojny pies może mieć uspokajający wpływ.

Wiedeńscy naukowcy na potrzeby analizy przebadali 132 psy wraz z ich właścicielami. Na początku ustalono cechy osobowościowe właścicieli. Sprawdzano głównie czy posiadacze czworonogów są ugodowi, sumienni, otwarci na nowe doświadczenia, czy może neurotyczni i łatwo popadają w gniew. Na podstawie ankiet przeprowadzonych z właścicielami ustalono też podobne cechy u psów.

Następnie poddawano psy różnym, często stresującym sytuacjom, jak choćby wizyta w pokoju, gdzie przebywają inne psy czy kontakt z człowiekiem ubranym w kask i gogle narciarskie. Podczas kolejnych testów każdorazowo mierzono tempo bicia serca oraz poziom kortyzolu w ślinie, związku, który często nazywany jest hormonem stresu.

Badania pokazały, że zachowanie psów jest lustrzanym odbiciem zachowania ich właścicieli. Pesymistycznie nastawieni do życia ludzie, będą mieć psy, które również będą przejawiać podobne skłonności. Psy należące do nerwowych osób, będą gorzej radziły sobie ze stresem, ale pozytywnie nastawieni do życia ludzie, będą mieć zrelaksowane i przyjazne zwierzęta.

Eksperci ustalili, że psy, u których występują mniejsze zmiany poziomu kortyzolu w ślinie gorzej sobie radzą z sytuacjami stresowymi. Brak zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach powoduje stany lękowe oraz często agresję. Większość takich psów podczas prowadzonego badania należało do właścicieli określonych w teście osobowościowym jako neurotyczne.

Dodatkowo zaobserwowano, że osoby neurotyczne, mogą zmienić psa z przyjaznego zwierzaka w kłębek nerwów. Pokazuje to, że czworonogi mają większą zdolność przejmowania od nas zachowań negatywnych.

Badania zostały opublikowane na łamach „PLOS ONE”.

 

Źródło: PLOS ONE. Fot. dudwnhahaha/Pixabay