Dodano: 18 marca 2017r.

Odkryty w slumsach Kairu posąg to jednak Psametych, nie Ramzes

Odkryty niedawno w slumsach Kairu ogromny posąg nie przedstawia – jak się początkowo wydawało - Ramzesa II. Prawdopodobnie jest to Psametych I.

Posąg Psametycha


Fragmenty 8-metrowego posągu zostały znalezione w ubiegłym tygodniu w błocie w okolicy ruin świątyni w starożytnym mieście Heliopolis. Obecnie to przedmieścia Kairu – stolicy Egiptu. Niemiecko-egipski zespół archeologów początkowo sądził, że ogromny posąg upamiętnia Ramzesa II, zwanego też Ramzesem Wielkim. Za tą teorią przemawiał fakt, że znaleziska dokonano w pobliżu Świątyni Słońca w starożytnym Heliopolis, która została zbudowana dzięki wysiłkom Ramzesa II.

Jednak na posągu badacze znaleźli wyrytą inskrypcję, która zawiera jedno z pięciu imion Psametycha I. Tego faraona uważa się za założyciela 26 dynastii nazywanej Saicką. Okres jego panowania według badaczy przypadał na lata 664-610 przed naszą erą. Władzę sprawował około 600 lat po Ramzesie Wielkim. Eksperci twierdzą, że jego rządy przyniosły starożytnemu Egiptowi stabilność po wielu latach zawirowań.

Na jednym z fragmentów wydobytych z błota odczytano słowo „Nebaa”. Minister starożytności Khaled al-Anani w rozmowie z mediami przyznał, że jedynym faraonem, który miał taki przydomek był właśnie Psametych I. Jednak chcąc uniknąć kolejnej wpadki związanej z postacią przedstawioną na posągu zaznaczył, że uczeni będą mieć pewność po dokładnym zbadaniu znaleziska.

- Nie można tego stwierdzić kategorycznie, jednak z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że statua przedstawia Psametycha I. Istniej też możliwość, choć mała, że Psametych I użył istniejącego posągu Ramzesa Wielkiego do stworzenia własnego pomnika – wyjaśnił szef resortu starożytności Egiptu.

Do tej pory z błota wydobyto popiersie, dolny fragment głowy, fragment prawego ucha, prawego oka i koronę. Samo popiersie waży ponad trzy tony. Wszystkie wydobyte fragment łącznie ważą siedem ton.

Minister starożytności tuż po znalezieniu posągu stwierdził, że to jedno z najważniejszych odkryć w historii. Dodał też, że jeśli uda się wydobyć wszystkie fragmenty posągu i poskładać je w całość, to kolos stanie przed głównym wejściem do Wielkiego Muzeum Egipskiego, którego otwarcie zaplanowano na przyszły rok.

 

Źródło: Associated Press, fot. Ministry of Antiquities