Dodano: 26 stycznia 2017r.

Naukowcy stworzyli nowe, półsyntetyczne życie

Badacze ze Scripps Research Institute stworzyli pierwszą stabilną formę życia, która zawiera syntetyczne DNA. Nowy organizm prawidłowo przechodzi proces replikacji.

DNA


Całe życie na Ziemi jest zbudowane na tych samych podstawach. W dużym uproszczeniu tworzą je cztery zasady azotowe, które są budulcem DNA. Dwie purynowe – adenina i guanina oraz dwie pirymidynowe – cytozyna i tymina. Każdą z tych substancji, dla ułatwienia, oznacza się jedną literką. I tak odpowiednio A – to adenina, T – tymina, C – cytozyna i G, którą oznacza się guaninę.

Naukowcy ze Scripps Research Institute w Kalifornii poszli o krok dalej niż natura i stworzyli dwie nowe zasady azotowe - d5SICS i dNaM – oznaczone literkami X i Y. Uczeni z tego samego instytutu stworzyli podobny organizm w 2014 roku, jednak nie był on stabilny. Z czasem, gdy organizm rósł i dochodziło do replikacji (powstania dwóch cząsteczek potomnych z jednej cząsteczki macierzystej DNA), gdzieś po drodze gubiły się nowe, syntetyczne zasady azotowe.

Ale eksperci znaleźli na to sposób. Dzięki wprowadzeniu nowej cząsteczki, która bardziej wydajnie transportuje nukleotydy (podstawowe składniki strukturalne DNA i RNA) przez błonę komórkową, procesu replikacji przebiega prawidłowo. Zmodyfikowano też samą zasadę Y, by była lepiej rozpoznawana przez enzymy odpowiedzialne za proces replikacji. W efekcie syntetyczne związki są zachowane w DNA nawet po 60 replikacjach. W ten sposób uzyskano półsyntetyczne życie.

Potencjalnych zastosowań dla nowego odkrycia jest wiele, choćby tworzenie nowych rodzajów leków. Ale tak naprawdę otwiera ono nowy rozdział biologii syntetycznej. Dzięki niemu będzie możliwe tworzenie nowych form życia, które będą posiadać cechy nie występujące w naturze. Choć do tego jeszcze daleka droga. Naukowcy z Kalifornii dowiedli, że niemal wszystkie procesy życiowe mogą być przedmiotem manipulacji.

Półsyntetyczne życie opracował zespół naukowców pod kierownictwem profesora Floyda Romesberga. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym  „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

 

Źródło:  Proceedings of the National Academy of Sciences, independent.co.uk