Dodano: 19 marca 2017r.

Lek na kaca opracowany przez badaczkę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Doktor Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowała, jak twierdzi, skuteczny lek na kaca – czytamy na stronach INN:Poland.

Mężczyzna pijący wodę z butelki


Lek na kaca? Informacje o cudownym preparacie co jakiś czas powracają w mediach. Jednak mimo wielu zapowiedzi nic konkretnego się nie stało. Na rynku nie pojawił się żaden skuteczny produkt, a ból głowy jest nadal taki sam. Ale tym razem ma być inaczej.

Doktor Koziak cudowną substancję odkryła przypadkiem. Jej zainteresowania jako biologa skupiały się wokół komórek w naczyniach krwionośnych. Podczas prac nad lekami naczyniowymi zauważyła, że jeden z badanych przez nią związków może działać na szlak rozpadu etanolu.

– Efekt kaca to wynik działania w organizmie aldehydu octowego, który powstaje w wyniku działania etanolu w wątrobie. W moim preparacie występują substancje, które przyspieszają metabolizm, dzięki czemu jest on szybciej usuwany z organizmu – wyjaśniła w rozmowie z INN:Poland dr Koziak. Badaczka dodała, że opracowany przez nią produkt podnosi efektywność enzymów degradujących etanol o 100 proc.

Lek na kaca ma dużą szansę niebawem pojawić się na rynku. To ze względu na zainteresowanie tematem brytyjskiej spółki LSBC, która dostrzegła szansę w komercjalizacji wynalazku. To wszystko za sprawą programu BRIdge Mentor prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, który wspiera komercjalizację wyników prac badawczo rozwojowych wybranych projektów.

Obecnie spółka LSBC prowadzi testy konsumenckie produktu. Napój, bo w takiej formie lek na kaca ma trafić na rynek, ma mieć status suplementu diety. Oznacza to, że nie są wymagane niezwykle kosztowne testy kliniczne. A dla konsumenta będzie to o tyle wygodne, że preparat będzie dostępny w sklepach i nie trzeba będzie po niego iść do apteki.

Czym jest kac?

Żeby poradzić sobie z przenikliwym bólem głowy i innymi dolegliwościami trzeba najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest kac.

Pierwsze jego symptomy występują już kilka godzin po ostatnim kieliszku. Poza bólem głowy do charakterystycznych objawów kaca zaliczyć trzeba suchość w ustach i wzmożone pragnienie, nadwrażliwość na światło i hałas, ogólne złe samopoczucie. Czasami mogą zdarzyć się także wymioty.

Tylko niewielka część spożytego alkoholu jest wydalana z moczem. Reszta zostaje metabolizowana głównie w wątrobie. Odpowiada za to dehydrogenaza alkoholowa, która zmienia etanol w aldehyd octowy. Ten jest do 30 razy bardziej toksyczny niż sam alkohol. Następnie wkracza kolejna grupa enzymów – dehydrogenaza aldehydowa, która utlenia aldehyd octowy do postaci kwasu octowego.

Oryginalne sposoby na kaca

Alkohol znany jest ludzkości co najmniej od 5000 lat. Przez ten czas powstała niezliczona ilość sposobów radzenia sobie ze skutkami aktywności dnia poprzedniego.

Według starożytnych Greków pomagało noszenie naszyjnika z liści lauru aleksandryjskiego. Rzymianie z kolei uważali, że najlepszy na kaca jest smażony kanarek.

Mniej więcej w tym samym czasie Chińczycy drugiego dnia raczyli się herbatką ziołową, która, jak się okazało po badaniach współczesnych naukowców, zawierała dihydromyricetynę, a ta przeciwdziała zatruciu alkoholowemu i łagodzi objawy odstawienia.

Jeden z ciekawszych sposobów walki z kacem był stosowany w średniowieczu na Sycylii. Tamtejsi mieszańcy po imprezie mieli zwyczaj żucia suszonego, byczego penisa. Niestety nie zachowały się podania świadczące o skuteczności tej metody.

Twardziele z Dzikiego Zachodu z kolei jedli odchody królika. Na naszych terenach przodkowie od wieków stosowali zasadę „czym się strułeś, tym się lecz”, która do dziś ma swoich zwolenników

 

Źródło: INN:Poland, Na Temat, popsci.com, ibtimes.co.in. Fot. Antoine K/Flickr