Dodano: 08 czerwca 2017r.

Homo sapiens pojawił się 100 tys. lat wcześniej, niż sądzono? Nowe odkrycie w Maroku

Szczątki Homo sapiens znalezione na jednym ze stanowisk archeologicznych w Maroku przesuwają początki historii naszego gatunku o 100 tysięcy lat. Wyniki datowania wskazują, że nasi najstarsi krewni pojawili się już 300 tysięcy lat temu.

Rekonstrukcja czaszki wczesnych osobników z gatunku Homo sapiens

 

Zaskakującego odkrycia dokonano w Dżabal Ighud w południowym Maroku. Pierwsze skamieliny wydobyto tam już w latach 60. ubiegłego wieku. Natrafili na nie górnicy. Poza ludzkimi kośćmi znaleziono tam także szereg kamiennych narzędzi. Naukowcy badający znaleziska orzekli, że kości należą do neandertalczyków, którzy zamieszkiwali te rejony około 40 tysięcy lat temu.

W 2004 roku na miejsce powrócili badacze z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, ale w międzyczasie pojawiło się wiele różnych teorii dotyczących wcześniejszych odkryć. Niektórzy badacze sugerowali, że kości nie należą do neandertalczyków i że są znacznie starsze.

Podczas prac międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem paleoantropologa Jeana-Jacquesa Hublina z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka natknął się na kolejne kości należące do pięciu osób. Znaleziono m.in. kości czaszki, zęby oraz dobrze zachowaną żuchwę. Odkryto też więcej kamiennych narzędzi oraz kości zwierząt noszące ślady obróbki.


Fot. Mohammed Kamal/ MPI EVA/Leipzig

Badacze użyli najnowocześniejszych technik komputerowych, by zrekonstruować wygląd znalezionych czaszek. Zdumieni stwierdzili, że są one łudząco podobne do czaszek współczesnych ludzi. W jeszcze większe osłupienie wprowadziły ich wyniki datowania metodą termoluminescencyjną (metoda ta mierzy, kiedy przedmiot był ostatni raz wystawiony na działanie promieniowania) kamiennych narzędzi. Wskazywały one, że narzędzia liczą sobie 315 tysięcy lat. Podobny wiek uzyskano datując zwierzęce skamieliny.

Po dogłębnej analizie naukowcy ustalili, że nasi marokańscy przodkowie byli bardzo podobni do nas. Wyraźnie odmiennym szczegółem anatomicznym była jedynie mózgoczaszka, która była mocno wydłużona. Wobec takich faktów naukowcy orzekli, że są to szczątki wczesnych osobników z gatunku Homo sapiens.



 Odkrycie naukowców niesie ze sobą jeszcze jedną implikację. Do tej pory sądzono, że kolebką ludzkości jest Afryka Wschodnia. To tam znaleziono uznawane dotychczas za najstarsze szczątki Homo sapiens. Praca badaczy sugeruje, że Homo sapiens żył równocześnie w wielu miejscach w Afryce.

- Musimy zmodyfikować teorie dotyczące pochodzenia współczesnych ludzi. Dotychczas myśleliśmy, że kolebką ludzkości było około 200 tysięcy lat temu Wschodnia Afryka, jednak nasze nowe dane wskazują, że gatunek Homo sapiens rozprzestrzenił się na całym kontynencie afrykańskim około 300 tysięcy lat temu – wyjaśnił Hublin.

Pogląd o miejscu narodzin człowieka w Afryce Wschodniej był kilka tygodni temu podważony przez badaczy z Senckenberg Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze oraz naukowców z Bułgarskiej Akademii Nauk. Ich prace wskazują, że miejscem narodzin człowieka nie jest Afryka, a Europa. Więcej na ten temat można przeczytać w teście: To Europa była miejscem narodzin człowieka?

 

Źródło: Science, Nature, fot. Philipp Gunz, MPI EVA Leipzig