Dodano: 05 maja 2017r.

Stephen Hawking: ludzkość ma jedynie 100 lat na opuszczenie Ziemi

Profesor Stephen Hawking, światowej sławy astrofizyk i kosmolog, kolejny raz przedstawił swoje ponure wizje dotyczące ludzkości. Jego zdaniem mamy tylko 100 lat na opuszczenie Ziemi - inaczej czeka nas zagłada.

Stephen Hawking

 

Hawking od lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu niemal całego jego ciała. Choroba została u niego zdiagnozowana w wieku 21 lat. Lekarze nie dawali mu szans dożycia 25 urodzin. Teraz ma 75 lat. Nie przeszkadza mu to jednak w aktywnym udziale w debacie publicznej nad kondycją ludzkości.

Według Hawkinga, pod koniec tego stulecia ludzkość musi stać się gatunkiem multiplanetarnym, żeby przetrwać. Astrofizyk przyznał, że dni ludzkości na Ziemi są policzone ze względu na zmiany klimatu, epidemie, przeludnienie czy zagrożenie ze strony asteroid.

Hawking już wcześniej wielokrotnie mówił, że jedynym ratunkiem dla ludzkości jest kolonizacja innych planet. W listopadzie ubiegłego roku podczas wykładu na Uniwersytecie Oksfordzkim naukowiec przyznał, że ludzkość nie przetrwa na naszej planecie kolejnych 1000 lat. Wygląda na to, że zrewidował swoje poglądy i znacząco skrócił swoje przewidywania.

Obecnie znany fizyk Stephen Hawking uważa, że ​​mamy jedynie 100 lat, by opuścić naszą planetę. Jego wizje zagłady pojawiły się w zapowiedzi nowego programu telewizji BBC. W czerwcu stacja zamierza wyemitować dokument „Ekspedycja Nowa Ziemia”, gdzie Hawking wraz z innymi naukowcami będzie przedstawiał najnowsze osiągnięcia nauki, które mogą przyczynić się do szybszej kolonizacji naszego kosmicznego otoczenia.

„Ekspedycja Nowa Ziemia” ma być nadawana w ramach długoletniej serii popularnonaukowej „Tomorrow's Word”, której ostatni odcinek wyemitowano w BBC w 2003 roku. Pierwszy odcinek programu nadano w 1965 roku i był emitowany nieprzerwanie przez 38 lat. W programie profesor Hawking wraz ze swoim byłym studentem - Christophenem Galfardem, będą podróżować po świecie, aby dowiedzieć się, jak ludzie w przyszłości mogą eksplorować kosmos i zasiedlić inne planety.

 

Źródło: BBC, The Telegraph, fot. Lwp Kommunikáció/CC. 2.0./Flickr