Dodano: 03 stycznia 2018r.

Chiny zdelegalizowały handel kością słoniową

Największy na świecie legalny rynek kości słoniowej został zamknięty. 31 grudnia 2017 roku rząd Chin zdelegalizował handel tymi wyrobami. - To jeden z najważniejszych dni w historii ochrony słoni – powiedziała wiceprezes WWF.

Kość słoniowa

 

Wraz z decyzją rządu Państwa Środka rośnie nadzieja na skuteczną walkę z kłusownictwem. Z powodu popytu na kość słoniową rocznie zabijano około 30 tysięcy słoni. Kłusownictwo w połączeniu z ograniczaniem naturalnych siedlisk tych zwierząt spowodowało drastyczny spadek populacji słoni. Według WWF, liczba słoni afrykańskich żyjących na wolności w ciągu ostatnich stu lat spadła z około 3-5 milionów do 400 tysięcy.

Wiadomość, że największy na świecie rynek kości słoniowej już nie istnieje została przyjęta z zadowoleniem przez ekologów, ale też ludzi, którym na sercu leży dobro zwierząt. – To jeden z najważniejszych dni w historii ochrony słoni – powiedziała Ginette Hemley, wiceprezes WWF. - Chiny zrealizowały wielką obietnicę złożoną światu, dając słoniom nadzieję na lepszą przyszłość – dodała.

Pomimo wprowadzenia międzynarodowego zakazu handlu kością słoniową w 1990 roku, wiele krajów na całym świecie nadal prowadziło handel we własnych granicach. Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, w Państwie Środka do pierwszego stycznia istniały 34 legalne warsztaty zajmujące się obróbką kości słoniowej oraz 143 legalne punktu handlu wyrobami z kości tych zwierząt. W marcu 2017 roku zamknięto 67 warsztatów. Rząd obiecał pomoc w przekwalifikowaniu pracowników tego sektora.

Jest jednak zbyt wcześnie, by oszacować, jak bardzo chiński zakaz ograniczy kłusownictwo słoni. Nielegalny handel niewątpliwie będzie trwał zarówno w Chinach, jak i poza nimi.

– Ten zakaz z pewnością nie zakończy kłusownictwa i zabijania słoni dla ich ciosów. Jednak Chiny wysyłają w świat jasny przekaz. Za ich przykładem mogą podążyć ich sąsiedzi, gdzie handel kością słoniową nadal jest legalny. Tylko wtedy można będzie powiedzieć, że handel ten nie przeniósł się do innych krajów. Los słoni zależy od zakazu handlu ich kością. Decyzje należą do rządów tych krajów, które nadal na to pozwalają – dodała Hemley.

Zamknięcie rynku utrudni handel kością słoniową. Zniechęci też ludzi do kupowania wyrobów z tych kości. Przedmioty z kości słoniowej są w Chinach traktowane jako symbolu statusu. To też popularne prezenty, a także lokata kapitału.

Państwo Środka w 2015 roku zobowiązało się do stopniowego ograniczania handlu wyrobami z kości słoniowej. Zgodnie z tym zobowiązaniem legalny handel miał potrwać do końca 2017 roku. Decyzje Chin miały ogromny wpływ na cenę kości słoniowej na rynkach. W 2014 roku cena za kilogram wynosiła 2100 dolarów. W lutym 2017 roku spadła do 730 dolarów.

 

Źródło: Xinhua, fot. CC BY 2.0/ Flickr/ USFWS Mountain-Prairie